0

Blog

Wkrótce dostępne
Wkrótce dostępne
Wkrótce dostępne
Wkrótce dostępne
Pamiętaj, że świeżość kwiatów zależy od wielu czynników. Sprawdź, jak dbać o kwiaty, aby cieszyć się nimi jeszcze dłużej
Pielęgnacja kwiatów
Trendy florystyczne 2022
Pantone 2022
5 pomysłów na zaręczyny
Aranżacje weselne
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
- Zdejmij opakowanie z bukietu;
- Kwiaty wstaw do czystego wazonu. Zapewnij im odpowiednią ilość wody (2/3 łodygi w wodzie) i możliwość jej swobodnego pobierania (wodę zmieniamy codziennie!).
- Dodaj do wody odżywkę przedłużającą trwałość kwiatów ciętych (dołączona w zestawie do bukietu).
- Codziennie przycinaj końcówki pędów ostrym sekatorem o 2-3 cm i natychmiast włóż do wazonu z czystą wodą.
-Kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, z dala od kaloryferów i promieni słonecznych oraz owoców.
-Jeśli zauważysz, że jakaś róża zaczyna więdnąć, usuń ją z wazonu. Następnie zmień wodę i umyj wazon, aby inne kwiaty nie zwiędły.
Ale to nie wystarczy. Daj kwiatom 5-10 minut dziennie, a dadzą Ci piękny nastrój i radość w zamian. Lub wystarczy, że poświęcisz kwiatom zaledwie kilka minut dziennie, a dadzą Ci piękny nastrój i radość na długo.
Niektóre rodzaje kwiatów ciętych wymagają specjalnego podejścia. Przeczytaj nasze porady, aby przedłużyć życie Twojego bukietu.
Pielęgnacja kwiatów nie jest zbyt ciężka. Kiedy dostajemy piękny bukiet kwiatów, chcemy by cieszył nasze oczy jak najdłużej. Często zdarza się tak, że kwiaty już po dwóch dniach trzymania w domu opadają i więdną. Dlatego stworzyliśmy mini encyklopedię florystyczną, żebyś wiedziała jak pielęgnować kwiaty, aby dłużej cieszyły Ciebie w domu.
Pielęgnacja kwiatów
Istnieją ogólne zasady pielęgnacji Twojego bukietu:
Róże
Królowa kwiatów jest kapryśna i uwielbia pielęgnację. Nie bądź leniwy i postępuj zgodnie z prostymi zaleceniami, aby eleganckie pąki nie więdły tak długo, jak to możliwe. -Usuń liście i kolce z róż (jeżeli są), żeby nie miały kontaktu z wodą w wazonie (aby nie gniły). -Zanurz łodygi w pojemniku z wodą i odetnij je ostrym sekatorem pod kątem 45 stopni
w odległości 1,5-2 cm, co zwiększy obszar przyjmowania składników odżywczych.
Nie używaj nożyczek: zranią krawędź łodygi.
-Napełnij wazon wodą w 3/4. Róże szybko wchłaniają wodę.
-Użyj odstałej wody z kranu, jeśli ma słabe stężenie chloru. Jeśli jest dużo zanieczyszczeń, użyj filtra. -Dodaj odżywkę do wody.
-Codziennie zmieniaj wodę i przycinaj łodygi o 0,5-1 cm. Wazon musi być nie tylko spłukany, ale także myty mydłem i dokładnie wytarty, aby zniszczyć bakterie.
-Idealna temperatura w pomieszczeniu, dla bukietu róż wynosi 18 stopni. Ale nawet jeśli
pokój jest cieplejszy, najważniejsze jest trzymanie kompozycji z dala od słońca I kaloryfera. -Usuń więdnące liście.
-Jeśli zauważysz, że jakaś róża zaczyna więdnąć, usuń ją z wazonu, zmień wodę i umyj wazon, aby inne kwiaty nie zaczęły się psuć .
Kiedy przyniesiesz bukiet z mrozu, pozostaw go w opakowaniu na 15-20 minut, aby przystosował się do ciepła. Potem zdejmij opakowanie i daj go do wody.
Hortensja
Pielęgnacja kwiatów hortensji:
-podetnij łodygi pod ostrym kątem i wykonaj podłużne nacięcia o długości 2 cm. Zwiększy to obszar absorpcji składników odżywczych.
-przygotuj pełny wazon z czystą zimną wodą (najlepiej, żeby cała łodyga była w wodzie, aż do pączków);
-wodę wymieniaj codziennie;
-pączki kwiatów spryskaj zwykłą wodą z rozpylacza.
Hortensja bardzo lubi wodę.
Jeśli nie masz możliwości, aby umieścić bukiet w wazonie do 30 minut od jego wręczenia, a kwiaty po upływie czasu zaczęły więdnąć - istnieją sposoby na ich reanimację.
-Zapewnij kwiatom zimną wodę, najlepiej z lodem.
-Wypełnij wannę i włóż je do wody na około 30 minut. Ale najpierw włóż pączki kwiatów, następnie podetnij łodygi i zanurz całkowicie kwiaty do wody na około 1,5-2 godziny.
-Dodaj odżywkę do wazonu i włóż kwiaty.
- Same kwiatuszki rzetelnie spryskaj zwykłą wodą z rozpylacza i owiń w torbę celofanową na około 30-40 minut. W taki sposób kwiaty hortensji szybko pochłaniają wodę i ożywiają się.
Piwonie
- Im ciemniejszy wazon, tym lepiej. Promienie słońca przenikające do wody przyczyniają się do reprodukcji bakterii.
-Pojemność powinna być duża. Piwonie nie lubią bliskiego kontaktu z krewnymi. Bardzo dobrze, gdy pąki są nieznacznie w kontakcie.
-Wybierz głęboki wazon, aby 3/4 łodygi było wsadzone do wody. Wtedy zostaną odpowiednio zabezpieczone wodą.
-Żeby piwonie dłużej przeżyły w wazonie, usuń liście, aby nie miały kontaktu z wodą. W stojącej wodzie kwiaty zaczynają gnić i pąki mogą zwiędnąć.
Jeżeli jakiś kwiat zwiędnie, trzeba go pilnie usunąć z wazonu, niech nie będzie Ci przykro. Ten kwiat już nie odżyje, za to będzie absorbować z wody korzystne elementy, co sprawi,
że inne kwiaty będą szybciej więdnąć.
Tulipany
Tulipany stoją w wazonie średnio około 5 dni. Ale nasze nieskomplikowane wskazówki pomogą przedłużyć życie kwiatom do tygodnia, a nawet dłużej.
-Umyj wazon i wlej zimną wodę. Idealna temperatura wody wynosi 3-4 °C,do wody można dodać lód. Tulipany kwitną w przyrodzie jako jedne z pierwszych, więc lubią chłód.
Napełnij wazon wodą na wysokość 6-7 cm. Taka ilość wody w zupełności im wystarczy.
Podetnij łodygi kwiatów (około 2 cm). Zrób 1-2 pionowe nacięcia o wysokości 0,5-1 cm.
W ten sposób zwiększysz obszar pobierania składników odżywczych.
W przeciwieństwie do roślin z silnymi łodygami (na przykład róże) tulipanów nie trzeba podcinać ukośnie.
-Usuń liście, które wchodzą w kontakt z wodą, aby nie doszło do reprodukcji bakterii.
-Każdego dnia zmieniaj wodę i myj wazon, zwłaszcza ściany i dno. W stojącej wodzie mikroby aktywnie się rozwijają.
-Codzienne podcinaj łodygi o około 1 cm.
-Tulipany mogą rosnąć w wazonie. W celu wzrostu potrzebują dużo świeżej wody.
W ten sposób zyskują siłę, ich płatki stają się jaśniejsze, a pąki - większe. Ale pod ciężarem pąków, łodygi stają się skręcone. Dbaj o bukiet, aby pączki kwiatów zawsze były podniesione.
Nie umieszczaj tulipanów na słońcu lub w pobliżu kaloryfera, ponieważ nie lubią ciepła. Jeśli w nocy temperatura nie spada poniżej 0 stopni, możesz trzymać kwiaty na balkonie. Tulipany są egoistyczne i nie lubią sąsiedztwa owoców, a także innych popularnych wiosennych kwiatów (konwalie, żonkile, róże, lilie i orchidee).
Anemony
Anemony uwielbiają wodę. Zabezpieczenie dostatecznej ilości czystej wody w wazonie jest kluczem do przetrwania bukietu. Dodatkowo:
1. Podcinaj łodygi raz na 2 dni
2. Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu urządzeń elektrycznych i na słońcu.
3. Dbaj o czystość wazonu.
4. Możesz używać odżywki do kwiatów
Te kwiaty bardzo boją się mrozu. Wyciągnięcie bukietu na mróz (nawet na minutę), spowoduje jego zniszczenie.
Jaskry (Ranunculus)
-Bakterie łatwo atakują Ranunculus. Po przyniesieniu kwiatów do domu usuń opakowanie i liście.
-Przycinaj łodygi o kilka milimetrów pod ostrym kątem, zanurzając je w pojemniku z wodą. Zapobiegnie to powstawaniu pęcherzyków powietrza, a bukiet dłużej zachowa świeżość.
-Napełnij wazon odstałą wodą o 2⁄3.
-Jaskier jest rośliną kochającą wilgoć. Pochłania wodę w dużych ilościach.
Nie zapomnij dolewać wody do wazonu.
-Przycinaj łodygi codziennie lub co drugi dzień, aby uniknąć ich gnicia.
-Nie przejmuj się, jeśli główki kwiatów nieco opadną. Cięte jaskry nadal rosną, a łodygi przechylają się pod ciężarem pąków.
-Aby jaskry stały przez długi czas we flower boxie w gąbce florystycznej, monitoruj jej wilgotność. Nie należy często i obficie podlewać gąbki, ponieważ wtedy łodygi zaczną gnić.
Materiał florystyczny dobrze zatrzymuje wilgoć, w zależności od objętości kompozycji będziesz potrzebować 1 szklankę wody w temperaturze pokojowej co kilka dni.
Jak widać, opieka nad jaskrami nie wymaga od Ciebie żadnych skomplikowanych działań, są bezpretensjonalne. Ale zalecamy korzystanie z odżywki kwiatowej, którą dodajemy do kompozycji. Używaj jej, a bukiet z jaskrów będzie cieszył Cię dłużej niż 14 dni.
Cięte storczyki
Cięte storczyki w kapsułkach - ten innowacyjny sposób przechowywania kwiatów pozwala zachować świeżość bukietu przez długi czas, a odpowiednia pielęgnacja przedłuża życie kwiatów ciętych o kilka tygodni.
Główki kwiatów orchidei są coraz częściej sprzedawane w fiolkach, w których zanurzona jest łodyga: kapsułka jest wypełniona zwykłą wodą, czasem z dodatkiem środka dezynfekującego.
Ze względu na niewielką ilość wody w fiolce szybko się psuje, dlatego storczyki najlepiej przechowywać w wazonie z czystą wodą; kapsułka jest przeznaczona jedynie
do transportu storczyków, więc przed umieszczeniem bukietu w wazonie jest usuwana z szypułki. Orchidea wygląda bardzo pięknie w bukiecie.
Przy odpowiedniej pielęgnacji taki kwiat będzie przyjemnością dla oka na długi czas.
Optymalna temperatura dla długotrwałego przechowywania storczyków w kapsułce wynosi 15-17°C; w nocy lepiej jest przenieść kwiaty do chłodnego miejsca o temperaturze 10-15 °C.

Hiacynty
Hiacynty są ulubionymi wiosennymi kwiatami.
Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć nas w domu przez ponad dwa tygodnie, dając swój wspaniały, słodki zapach. Aby te zwiastuny wiosny stały tak długo, jak to możliwe, należy spełnić kilka następujących wymagań.
-Raz dziennie przycinaj łodygi o kilka milimetrów. Aktualizując cięcie, nie zapomnij go lekko podzielić.
-Jeśli po 5-7 dniach hiacynty zaczną więdnąć, możesz zastosować terapię szokową.
Aby to zrobić, umieść łodygi kwiatów w bardzo gorącej wodzie (na 3 minuty), po czym bukiet natychmiast umieść w bardzo zimnej wodzie.
3. Konieczna jest regularna zmiana wody w wazonie – raz na 2 dni. Należy oczyścić ściany wazonu.
4. Aby hiacynty pozostały tak świeże, jak to możliwe, w nocy bukiet należy przenieść do chłodnego miejsca (na przykład na balkon). Kwiaty doskonale tolerują temperatury do + 2 stopni.
5. Wazon z hiacyntami nie powinien być umieszczany w pobliżu urządzeń grzewczych: te kwiaty uwielbiają chłód i dobre oświetlenie.
Postępując zgodnie z takimi prostymi wskazówkami, będziesz cieszyć się pięknem hiacyntów przez ponad 2 tygodnie
Frezja
Frezja jest bardzo odpornym kwiatem, więc nie potrzebuje specjalnej opieki, ale należy ją też rzetelnie pielęgnować:
-Przycinaj łodygi przed umieszczeniem kompozycji w wodzie
-Używaj tylko czystego wazonu
-Zmieniaj wodę w wazonie co najmniej raz na 2 dni. Wystarczy zwykła woda z kranu. Wazon też trzeba umyć. Możesz bez mydła i produktów dezynfekujących, po prostu spłukać.
-Nie umieszczaj wazonu w pobliżu urządzeń grzewczych.
-Nie pozostawiaj go w bezpośrednim świetle słonecznym.
Jeśli pąki w kompozycji są zamknięte - nie martw się. To znaczy, że otrzymałeś bardzo świeże kwiaty:) Poczekaj chwilę, a same się otworzą, nie musisz im pomagać rękami. Najpóźniej - pąki otworzą się po 2 dniach. Cóż, najszybciej - po kilku godzinach. Średnia trwałość życia frezji przy prawidłowej pielęgnacji wynosi około 2 tygodnie. Rośliny te nie tolerują temperatur ujemnych bez dodatkowej izolacji.
Anturium
-Nie toleruje niskiej temperatury powietrza, w reakcji na zimno na powierzchni kwiatu pojawiają się brązowe plamy.
-Odporna roślina. Umieszcza się ją w odstałej wodzie w temperaturze pokojowej.
-Przed wstawieniem do wody trzeba podciąć łodygi pod ostrym kątem.
-Wodę zmieniamy raz na 2 dni.
Gipsówka
Gipsówka jest chyba najbardziej długotrwałym kwiatem. Jej przechowywanie w wazonie wynosi do miesiąca, ale nawet potem gipsówka doskonale zachowuje swój wygląd, jako suszony kwiat. Opieka nad gipsówką w wazonie jest bardzo prosta:
-zmieniaj wodę raz na 1-2 dni,
-przycinaj łodygi ostrym sekatorem.
Przed umieszczeniem w wodzie usuń małe zielone liście z łodyg (jeżeli są), spowolni to proces namnażania się niekorzystnych bakterii.
Jeśli w przyszłości chcesz zasuszyć gipsówkę, początkowo nie
zaleca się umieszczania jej w wodzie. Dzięki temu zachowa swój piękny świeży wygląd.

Róże
Królowa kwiatów jest kapryśna i uwielbia pielęgnację. Nie bądź leniwy i postępuj zgodnie z prostymi zaleceniami, aby eleganckie pąki nie więdły tak długo, jak to możliwe. -Usuń liście i kolce z róż (jeżeli są), żeby nie miały kontaktu z wodą w wazonie (aby nie gniły). -Zanurz łodygi w pojemniku z wodą i odetnij je ostrym sekatorem pod kątem 45 stopni
w odległości 1,5-2 cm, co zwiększy obszar przyjmowania składników odżywczych.
Nie używaj nożyczek: zranią krawędź łodygi.
-Napełnij wazon wodą w 3/4. Róże szybko wchłaniają wodę.
-Użyj odstałej wody z kranu, jeśli ma słabe stężenie chloru. Jeśli jest dużo zanieczyszczeń, użyj filtra. -Dodaj odżywkę do wody.
-Codziennie zmieniaj wodę i przycinaj łodygi o 0,5-1 cm. Wazon musi być nie tylko spłukany, ale także myty mydłem i dokładnie wytarty, aby zniszczyć bakterie.
-Idealna temperatura w pomieszczeniu, dla bukietu róż wynosi 18 stopni. Ale nawet jeśli
pokój jest cieplejszy, najważniejsze jest trzymanie kompozycji z dala od słońca I kaloryfera. -Usuń więdnące liście.
-Jeśli zauważysz, że jakaś róża zaczyna więdnąć, usuń ją z wazonu, zmień wodę i umyj wazon, aby inne kwiaty nie zaczęły się psuć .
Kiedy przyniesiesz bukiet z mrozu, pozostaw go w opakowaniu na 15-20 minut, aby przystosował się do ciepła. Potem zdejmij opakowanie i daj go do wody.
Hortensja
Pielęgnacja kwiatów hortensji:
-podetnij łodygi pod ostrym kątem i wykonaj podłużne nacięcia o długości 2 cm. Zwiększy to obszar absorpcji składników odżywczych.
-przygotuj pełny wazon z czystą zimną wodą (najlepiej, żeby cała łodyga była w wodzie, aż do pączków);
-wodę wymieniaj codziennie;
-pączki kwiatów spryskaj zwykłą wodą z rozpylacza.
Hortensja bardzo lubi wodę.
Jeśli nie masz możliwości, aby umieścić bukiet w wazonie do 30 minut od jego wręczenia, a kwiaty po upływie czasu zaczęły więdnąć - istnieją sposoby na ich reanimację.
-Zapewnij kwiatom zimną wodę, najlepiej z lodem.
-Wypełnij wannę i włóż je do wody na około 30 minut. Ale najpierw włóż pączki kwiatów, następnie podetnij łodygi i zanurz całkowicie kwiaty do wody na około 1,5-2 godziny.
-Dodaj odżywkę do wazonu i włóż kwiaty.
- Same kwiatuszki rzetelnie spryskaj zwykłą wodą z rozpylacza i owiń w torbę celofanową na około 30-40 minut. W taki sposób kwiaty hortensji szybko pochłaniają wodę i ożywiają się.
Piwonie
- Im ciemniejszy wazon, tym lepiej. Promienie słońca przenikające do wody przyczyniają się do reprodukcji bakterii.
-Pojemność powinna być duża. Piwonie nie lubią bliskiego kontaktu z krewnymi. Bardzo dobrze, gdy pąki są nieznacznie w kontakcie.
-Wybierz głęboki wazon, aby 3/4 łodygi było wsadzone do wody. Wtedy zostaną odpowiednio zabezpieczone wodą.
-Żeby piwonie dłużej przeżyły w wazonie, usuń liście, aby nie miały kontaktu z wodą. W stojącej wodzie kwiaty zaczynają gnić i pąki mogą zwiędnąć.
Jeżeli jakiś kwiat zwiędnie, trzeba go pilnie usunąć z wazonu, niech nie będzie Ci przykro. Ten kwiat już nie odżyje, za to będzie absorbować z wody korzystne elementy, co sprawi,
że inne kwiaty będą szybciej więdnąć.
Tulipany
Tulipany stoją w wazonie średnio około 5 dni. Ale nasze nieskomplikowane wskazówki pomogą przedłużyć życie kwiatom do tygodnia, a nawet dłużej.
-Umyj wazon i wlej zimną wodę. Idealna temperatura wody wynosi 3-4 °C,do wody można dodać lód. Tulipany kwitną w przyrodzie jako jedne z pierwszych, więc lubią chłód.
Napełnij wazon wodą na wysokość 6-7 cm. Taka ilość wody w zupełności im wystarczy.
Podetnij łodygi kwiatów (około 2 cm). Zrób 1-2 pionowe nacięcia o wysokości 0,5-1 cm.
W ten sposób zwiększysz obszar pobierania składników odżywczych.
W przeciwieństwie do roślin z silnymi łodygami (na przykład róże) tulipanów nie trzeba podcinać ukośnie.
-Usuń liście, które wchodzą w kontakt z wodą, aby nie doszło do reprodukcji bakterii.
-Każdego dnia zmieniaj wodę i myj wazon, zwłaszcza ściany i dno. W stojącej wodzie mikroby aktywnie się rozwijają.
-Codzienne podcinaj łodygi o około 1 cm.
-Tulipany mogą rosnąć w wazonie. W celu wzrostu potrzebują dużo świeżej wody.
W ten sposób zyskują siłę, ich płatki stają się jaśniejsze, a pąki - większe. Ale pod ciężarem pąków, łodygi stają się skręcone. Dbaj o bukiet, aby pączki kwiatów zawsze były podniesione.
Nie umieszczaj tulipanów na słońcu lub w pobliżu kaloryfera, ponieważ nie lubią ciepła. Jeśli w nocy temperatura nie spada poniżej 0 stopni, możesz trzymać kwiaty na balkonie. Tulipany są egoistyczne i nie lubią sąsiedztwa owoców, a także innych popularnych wiosennych kwiatów (konwalie, żonkile, róże, lilie i orchidee).
Anemony
Anemony uwielbiają wodę. Zabezpieczenie dostatecznej ilości czystej wody w wazonie jest kluczem do przetrwania bukietu. Dodatkowo:
1. Podcinaj łodygi raz na 2 dni
2. Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu urządzeń elektrycznych i na słońcu.
3. Dbaj o czystość wazonu.
4. Możesz używać odżywki do kwiatów
Te kwiaty bardzo boją się mrozu. Wyciągnięcie bukietu na mróz (nawet na minutę), spowoduje jego zniszczenie.
Jaskry (Ranunculus)
-Bakterie łatwo atakują Ranunculus. Po przyniesieniu kwiatów do domu usuń opakowanie i liście.
-Przycinaj łodygi o kilka milimetrów pod ostrym kątem, zanurzając je w pojemniku z wodą. Zapobiegnie to powstawaniu pęcherzyków powietrza, a bukiet dłużej zachowa świeżość.
-Napełnij wazon odstałą wodą o 2⁄3.
-Jaskier jest rośliną kochającą wilgoć. Pochłania wodę w dużych ilościach.
Nie zapomnij dolewać wody do wazonu.
-Przycinaj łodygi codziennie lub co drugi dzień, aby uniknąć ich gnicia.
-Nie przejmuj się, jeśli główki kwiatów nieco opadną. Cięte jaskry nadal rosną, a łodygi przechylają się pod ciężarem pąków.
-Aby jaskry stały przez długi czas we flower boxie w gąbce florystycznej, monitoruj jej wilgotność. Nie należy często i obficie podlewać gąbki, ponieważ wtedy łodygi zaczną gnić.
Materiał florystyczny dobrze zatrzymuje wilgoć, w zależności od objętości kompozycji będziesz potrzebować 1 szklankę wody w temperaturze pokojowej co kilka dni.
Jak widać, opieka nad jaskrami nie wymaga od Ciebie żadnych skomplikowanych działań, są bezpretensjonalne. Ale zalecamy korzystanie z odżywki kwiatowej, którą dodajemy do kompozycji. Używaj jej, a bukiet z jaskrów będzie cieszył Cię dłużej niż 14 dni.
Cięte storczyki
Cięte storczyki w kapsułkach - ten innowacyjny sposób przechowywania kwiatów pozwala zachować świeżość bukietu przez długi czas, a odpowiednia pielęgnacja przedłuża życie kwiatów ciętych o kilka tygodni.
Główki kwiatów orchidei są coraz częściej sprzedawane w fiolkach, w których zanurzona jest łodyga: kapsułka jest wypełniona zwykłą wodą, czasem z dodatkiem środka dezynfekującego.
Ze względu na niewielką ilość wody w fiolce szybko się psuje, dlatego storczyki najlepiej przechowywać w wazonie z czystą wodą; kapsułka jest przeznaczona jedynie
do transportu storczyków, więc przed umieszczeniem bukietu w wazonie jest usuwana z szypułki. Orchidea wygląda bardzo pięknie w bukiecie.
Przy odpowiedniej pielęgnacji taki kwiat będzie przyjemnością dla oka na długi czas.
Optymalna temperatura dla długotrwałego przechowywania storczyków w kapsułce wynosi 15-17°C; w nocy lepiej jest przenieść kwiaty do chłodnego miejsca o temperaturze 10-15 °C.

Hiacynty
Hiacynty są ulubionymi wiosennymi kwiatami.
Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć nas w domu przez ponad dwa tygodnie, dając swój wspaniały, słodki zapach. Aby te zwiastuny wiosny stały tak długo, jak to możliwe, należy spełnić kilka następujących wymagań.
-Raz dziennie przycinaj łodygi o kilka milimetrów. Aktualizując cięcie, nie zapomnij go lekko podzielić.
-Jeśli po 5-7 dniach hiacynty zaczną więdnąć, możesz zastosować terapię szokową.
Aby to zrobić, umieść łodygi kwiatów w bardzo gorącej wodzie (na 3 minuty), po czym bukiet natychmiast umieść w bardzo zimnej wodzie.
3. Konieczna jest regularna zmiana wody w wazonie – raz na 2 dni. Należy oczyścić ściany wazonu.
4. Aby hiacynty pozostały tak świeże, jak to możliwe, w nocy bukiet należy przenieść do chłodnego miejsca (na przykład na balkon). Kwiaty doskonale tolerują temperatury do + 2 stopni.
5. Wazon z hiacyntami nie powinien być umieszczany w pobliżu urządzeń grzewczych: te kwiaty uwielbiają chłód i dobre oświetlenie.
Postępując zgodnie z takimi prostymi wskazówkami, będziesz cieszyć się pięknem hiacyntów przez ponad 2 tygodnie
Frezja
Frezja jest bardzo odpornym kwiatem, więc nie potrzebuje specjalnej opieki, ale należy ją też rzetelnie pielęgnować:
-Przycinaj łodygi przed umieszczeniem kompozycji w wodzie
-Używaj tylko czystego wazonu
-Zmieniaj wodę w wazonie co najmniej raz na 2 dni. Wystarczy zwykła woda z kranu. Wazon też trzeba umyć. Możesz bez mydła i produktów dezynfekujących, po prostu spłukać.
-Nie umieszczaj wazonu w pobliżu urządzeń grzewczych.
-Nie pozostawiaj go w bezpośrednim świetle słonecznym.
Jeśli pąki w kompozycji są zamknięte - nie martw się. To znaczy, że otrzymałeś bardzo świeże kwiaty:) Poczekaj chwilę, a same się otworzą, nie musisz im pomagać rękami. Najpóźniej - pąki otworzą się po 2 dniach. Cóż, najszybciej - po kilku godzinach. Średnia trwałość życia frezji przy prawidłowej pielęgnacji wynosi około 2 tygodnie. Rośliny te nie tolerują temperatur ujemnych bez dodatkowej izolacji.
Anturium
-Nie toleruje niskiej temperatury powietrza, w reakcji na zimno na powierzchni kwiatu pojawiają się brązowe plamy.
-Odporna roślina. Umieszcza się ją w odstałej wodzie w temperaturze pokojowej.
-Przed wstawieniem do wody trzeba podciąć łodygi pod ostrym kątem.
-Wodę zmieniamy raz na 2 dni.
Gipsówka
Gipsówka jest chyba najbardziej długotrwałym kwiatem. Jej przechowywanie w wazonie wynosi do miesiąca, ale nawet potem gipsówka doskonale zachowuje swój wygląd, jako suszony kwiat. Opieka nad gipsówką w wazonie jest bardzo prosta:
-zmieniaj wodę raz na 1-2 dni,
-przycinaj łodygi ostrym sekatorem.
Przed umieszczeniem w wodzie usuń małe zielone liście z łodyg (jeżeli są), spowolni to proces namnażania się niekorzystnych bakterii.
Jeśli w przyszłości chcesz zasuszyć gipsówkę, początkowo nie
zaleca się umieszczania jej w wodzie. Dzięki temu zachowa swój piękny świeży wygląd.